След края на приватизационното крадене сделката с „Доверие” е новата апетитна хапка за тарикати

„Пресякохме подготовка и извършване на побой и грабеж срещу две лица, свързани със сделката за закупуване на пенсионен фонд „Доверие". Това съобщи главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. При мащабна акция в София, Видин и Монтана МВР разби организирана престъпна група за убийства, грабежи и нанасяне на телесни повреди. Задържани са 12 души, обвинения обаче са повдигнати на 15, включително и на поръчителя, който все още е на свобода. Двамата ръководители на групата са Валентин Янев и Мартин Антов. Засега ги обвиняват основно за три стари убийства от 2008 и 2009 година. Тогава, на 22 януари, в София бе екзекутиран Йордан Цонков-Джиджи, а на 10 април е убит Кочо Михайлов. Година по-рано, на 2 юни 2008 г., е извършен грабеж в Капитановци, област Видин, придружен с убийство на Цветан Панков. От полицията са лаконични за участието на бандата в сделката за „Доверие". Съобщава се само, че поръчката била на двамата, свързани с закупуването на фонда, да им бъдат строшени краката. Те са свидетели по делото.

„Доверие" бе създаден от КНСБ, но синдикатът бързо след това се освободи от акциите му, запазвайки за себе си миноритарен дял. В началото на лятото, след като стана известно, че фондът ще се продава, неговото ръководство колективно подаде оставка. Те обявиха, че сделката се извършва на тъмно и е съмнителна. Подобни опасения изразиха и от КНСБ.

Кои са купувачите на фонда? Любим прийом на български играчи, които искат безпроблемно да приватизират или да купят активи в самата България, е да регистрират куха фирма нейде на Запад и да действат чрез нея. Така  пред обществото се създава впечатление, че е налице сериозна инвестиция от чужбина. На практика обаче целта на новите собственици е просто да източат придобивката си и после да я захвърлят. Такава бе съдбата на много предприятия, приватизирани по тази схеема по времето на правителството на Иван Костов. В случая с „Доверие" купувачът се е маскирал като британска компания под името „Юнайтед кепитъл". През миналия месец тя бе одобрена от регулаторните органи в България за купувач на фонда. Въпросната „Юнайтед кепитъл" обаче се оказа, че не е листвана на фондовата борса, няма уебсайт, дори няма телефонен номеp. Офисът й е регистриран на адрес в Грейс, графство Есекс, и се стопанисва от Таня Пазарчик - служител на консултантска фирма за прохождащ бизнес, която използва този адрес за много от клиентите си.

Пазарчик вече бе цитирана да обяснява, че препраща електронните съобщения на „Юнайтед кепитъл" към адрес в Австрия, но не знае много кой точно е получател. Всички тези неясноти повдигат въпроси за намеренията на купувача към „Доверие", който е фонд с активи от 1.8 млрд. лв., натрупани от вноските на 1.25 млн. бъдещи пенсионери.

Макар че Комисията за финансов надзор обеща да направи щателна проверка на произхода на средствата на купувача, преди да пусне сделката, едва ли някой се съмнява, че „Юнайтед кепитъл" ще се сдобие с фонда. Директорът на компанията, или поне представен за такъв, Дебора Стърман се появи все пак в София за  общото събрание на акционерите на „Доверие". Тя обаче остана почти безмълвна. Дали е истински директор, или българи, близки до новата тройна коалиция, я ползват просто като параван, за да сложат ръце на „Доверие", ще се разбере скоро. Когато новият собственик влезе във владение, по първите му действия ще може да се разшифрова има ли намерение да разработва фонда, или чисто и просто смята да го източи.

Може би светлина по този въпрос отсега би хвърлило и разследването на бандата за мокри поръчки. Разбира се, ако полицията успее да разкрие цялата история.

Известно име сред групата е Валентин Янев-Бореца, който вече е в затвора по друго дело. Той е участвал лично в две от споменатите убийства. Бореца се сочеше като мозъка на групата за отвличания „Наглите".