Сериозен пробив за българския език в американската образователна система е договорил генералният ни консул в Чикаго Иван Анчев след среща с ръководителя на 214-и училищен район в щата Илинойс д-р Дейвид Шулър. Двамата са се разбрали от учебната 2019/2020 година българският език да се изучава като отделен предмет в гимназиите на училищен район 214. Този район покрива 8 средни училища в предградията на Чикаго, където живеят и учат най-много българи. Българският ще бъде изучаван пет дни в седмицата - по 1 учебен час на ден. За целта през идната учебна година (2018/2019 г.) в дадена гимназия от SD 214 трябва да се съберат заявки от поне 28 ученици, които искат да учат български език през учебната 2019/2020 г. Ръководството на SD 214 предпочита това да са ученици от 9-10 клас с оглед дългосрочността на проекта. Родният език ще бъде преподаван от български учител, който трябва да има педагогически сертификат за щата Илинойс.

Гимназиите в училищен район 214, които ще предлагат обучението по български език, са:

  • Buffalo Grove High School;
  • Elk Grove High School;
  • John Hersey High School;
  • Prospect High School;
  • Rolling Meadows High School;
  • The Academy at Forest View;
  • Vanguard High School;
  • Wheeling High School.

В тях учат стотици българчета.

 "Изучаването на роден език във всекидневна учебна среда ще даде възможност нашите деца да изучават интензивно майчиния език, за да могат да бъдат още по-успешни в силната конкурентна среда на американските колежи и университети, на пазара на труда и в съвременния свят. Тази инициатива ще издигне още повече и престижа на българските съботно-неделни училища, които в момента поставят основите на изучаването на майчиния език", казва в съобщение до медиите генералният ни консул Иван Анчев.

Засега това обучение е само за училищен район 214, но от консулството се надяват, че проектът ще е успешен. "Ако успеем тук, където има най-голям брой български ученици, ще имаме правото да изискваме подобно нещо и на други места с по-голяма концентрация на българи", казва още Анчев.

В момента български език се преподава в над 40 съботно-неделни училища в цяла Америка, поне 12 от тях са в района на Чикаго. Там се подготвят основно деца в началните класове, които после трудно поддържат познанията по роден език в гимназиалните години.

bul_2_300Общинските училища в Чикаго (Chicago Public Schools - CPS) връчиха миналия понеделник годишните отличия за програмата "Печат за двуезичност" (Seal of Biliteracy). 1,720 ученици, говорещи 12 различни от английския езици, получиха на официално тържество своите сертификати. Сред възпитаниците за първи път имаше и български деца, успешно положили дистанционния изпит по български език на Департамента по езиково обучение (ДЕО) при СУ "Св. Климент Охридски". Официален гост на тържеството беше кметът на Чикаго Рам Емануел, който вдъхнови със собствената си история: "Преди 100 г. един беден еврейски емигрант от Молдова дойде в Чикаго, без да знае и дума на английски език. 92 години по-късно неговият внук стана кмет на третия по големина град на Америка! Не спирайте да мечтаете и знайте, че вашето многообразие е вашата сила!"
На церемонията бяха поканени и присъстваха българският генерален консул Иван Анчев и директорът на училище "Джон Атанасов" г-жа Боянка Иванова. Двамата заедно с други училищни деятели от района на Чикаго имаха решаваща роля за признаването в началото на 2017 г. на българския език в учебните програми на щата Илинойс. Понастоящем ГК-Чикаго е в напреднали разговори за признаването на българския език и в щатите Минесота и Мичиган.