Български дипломати и историци недоумяват как 500 000 македонци са пристигнали и се заслели в САЩ, още преди Македония да съществува като държава. Изводите идват от внесено предложение до Сената, с което се иска септември 2023 година да бъде обявен за месец на македоно-американското наследство. 

То е внесено от републиканския сенатор от Индиана Майк Браун. Като аргументи се посочват, че македонците в Америка са пристигнали още през 1880 година, при все, че македонска държава, каквато я познаваме днес, не е съществувала. Или иначе казано, пристигналите тогава имигранти са били предимно българи, ако се позоваваме на историческите факти за създаването на Македония, преиуменувана след това в Северна Македония. И „македонец“ не е географско определение, а етническо.

Въпреки това Браун, който е член на комисията „Приятели на Македония и македонските американци“ в Конгреса на САЩ твърди, че именно „македонците“ в САЩ наброяват 500 000 и са допринесли изключително много за развитието на страната. Те са носители на олимпийски медали, изтъкнати лекари са, преподаватели, политици, имат принос в науката, изкуството и бизнеса.

В текста на резолюцията се разказва, че от 1880 г. до днес десетки хиляди македонци са имигрирали в САЩ, търсейки граждански свободи, човешки права, религиозна свобода, икономически възможности и сигурност в отговор на Илинденското въстание срещу Османската империя от 1903 г., Балканските войни от 1912 г. -1913 г., Първата и Втората световна война, гръцката гражданска война от 1946–1949 г. и комунистическата политика на Югославия.

В предложението още се посочва, че тази диаспора е застъпена основно в Мичиган, Ню Джърси, Ню Йорк, Охайо, Индиана, Илинойс, Пенсилвания, Флорида, Тексас, Аризона и Калифорния.


Миналата година подобна резолюция бе внесена в Камарата на представителите, но от конгресмена от Демократическата партия на САЩ от Пенсилвания Брендан Бойл. Тогава предложението беше отново септември да бъде обявен за „Месец на американското македонско наследство“ и честване на македонския език, история и култура на македонските американци и техния невероятен принос за Съединените щати“.

То обаче беше далеч по-добре издържано „исторически“. Тогава се казваше, че не Колумб, а македонец е открил Америка и за това е редно да бъде обявен ден на Македония в САЩ.

Един от най-любопитните моменти в документа действително остана

неговото първо изречение за македонците в САЩ още от 1492 г. - годината, в която Христофор Колумб достига Бахамските острови. В текста се посочваше, че един от членовете на екипажа на Колумб е бил македонец. Той се казвал Алфонсо де Охеда, но според македонците е бил „Драган от Охрид“.

Историци обаче категорично отхвърлят това твърдение.