Гражданско дело за изнасилване, последвано от дело за обида и клевета.

Присъда – 88.3 милиона долара плюс милиони за адвокати. Дело за измами в щата Ню Йорк – присъда от близо 355 милиона долара плюс близо 100 милиона за лихви и още десетки милиони за адвокати. Десетки други по-малки и по-големи дела. Плюс четири криминални дела с 91 обвинения в четири юрисдикции – Ню Йорк, Вашингтон, Атланта – още десетки милиони долари за защита, пътувания с частен самолет и разходи за експерти. Финалната сметка за адвокати на Доналд Тръмп от последните 2-3 години вероятно ще набъбне на много над 100 милиона долара плюс тези близо половин милиард долара присъди срещу него. И макар че Тръмп обича да повтаря, че е много богат и милиардер, той не вади и цент от джоба си за адвокати. Техните огромни хонорари се плащат от политически комитети (т.нар. Super PACs), а приходите идват от малки дарители, които отделят от семейния си бюджет суми по 10, 15, 20, 50 долара, за да дарят на осъдения сексуален насилник Тръмп в опита му да се върне в Белия дом. Неслучайно след всяко съдебно заседание и особено след решения, които не са в негова полза, от кампанията на Тръмп и поддържащите го Super PACs изпращат мейли с молба за дарения към поддръжниците си.

През миналата 2023 година политическите комитети в предизборната машина на Тръмп са похарчили за юридически услуги 54 милиона долара. Сред тях 933,000 долара за експерта по счетоводство проф. Ели Бартов, който свидетелства по делото за измама, за което Тръмп беше осъден да плати близо 355 млн. долара. Според съдията Артър Енгорон свидетелските показания са показали, че „за около милион долара някои експерти ще кажат каквото поискате от тях да кажат“. 

Политическият комитет Save America е похарчил най-много – около 84% от разходите са отишли за адвокати. 

Според данни от Федералната комисия по изборите, цитирани от „Асошиейтед прес“, за 2022 и 2023 година Save America, кампанията на Тръмп и други организации в неговата орбита са

похарчили шокиращите 76.7 милиона долара за юридически услуги

За януари неговият Leadership PAC e похарчил още 2.9 милиона долара за адвокати, а Save America дължи други 1.8 милиона на различни кантори.

Огромните суми показват как те изчерпват запасите на щаба в изборна година когато са нужни милиони за телевизионна реклама, пощенски флаери и други разходи по кампанията.

Юридическите разходи на двата комитета са ги оставили с общо 36.6 милиона долара в сметките в края на януари спрямо 132 милиона за Байдън. Щабът му и Демократическата партия са събрали от дарения 42 милиона долара в първия месец на годината.

Много от адвокатите му са получили повече от 5 милиона долара в хонорари, всички платени с пари на донорите, според данни на Федералната комисия по изборите. Алина Хаба, която защитаваше бившия президент по делото за клевета и обида от авторката Е. Джийн Карол е получила най-много – 6 милиона долара. Делото завърши с огромна загуба за Тръмп – съдебните заседатели наредиха той да плати 83.3 милиона долара обезщетение на авторката, която той сексуално насилил. В предишното дело той беше осъден да й плати 5 милиона долара. 

Четирите криминални дела обаче представляват много по-сериозна опасност за бившия президент и носят със себе си много повече адвокатски разходи. Тръмп се опитва успешно да превърне легалните си проблеми в политическа възможност, представяйки се за жертва на корумпирана съдебна система.