Софтуерът на машините за гласуване трябва да е български. Това каза в предаването "Денят започва" по БНТ председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова.

"Смятам, че тогава абсолютно самостоятелно българската държава ще може да управлява и контролира софтуера за гласуване", обясни тя.

"23 партии и 11 коалиции са подали документи за изборите на 9 юни. Жребият за определяне на номерата за изборите ще се тегли на 8 май. Партиите и коалициите ще са с един номер и за парламентарните избори, и за европейските", уточни председателят на ЦИК. 

"За парламентарните избори няма изискване за уседналост. Изискване за уседналост има за изборите за европейски парламент. Ако настоящият адрес е извън държава от ЕС, такъв избирател няма право да гласува. Може да се заяви да се гласува по настоящ адрес, но това трябва да стане 14 дни преди изборите", уточни тя. 

Нейкова посъветва всички избиратели да проверят дали са включени в предварителните избирателни списъци. Тя уточни, че ще може да се гласува и с хартия, и с машина, но не може да гласуваш за едните избори с машина, а за другите с хартия. 

"Имаме план още в началото на месец май да можем да представим софтуера за управление на машините на съответните институции, за да могат те да работят спокойно", каза Нейкова.

"Това, което се случи на местните избори, за мен е една необмислена постъпка на висш държавен служител. Призоваваме тези, които са ангажирани по процеса с удостоверяване, да не си позволяват такива действия", обясни председателят на ЦИК. 

Тя каза, че до днес никой не е дал отговор къде е флашката с хеш кода и какво се е случило с нея. 

"Процедурата за обществена поръчка е състезателна и отворена към всички кандидати, но винаги участва само един производител. Според мен това е заради фирмата собственик на софтуера, която отказва да бъде директен партньор на държавата и единствен техен партньор е "Сиела норма", обясни тя. 

По темата с недоверието в изборния процес тя каза, че ЦИК си върши работата стегнато и отговорно. Нейкова отрече да има политически начин над комисията. 

"Винаги ЦИК е била критикувана за едно или друго, но това са критики от хора, които не познават изборния процес", заяви тя.