След почти три десетилетия на неуспешни договорки за борба с глобалното затопляне, на преговорите за климата на ООН в Обединените арабски емирства държавите призоваха за първи път светът да се „отдалечи“ от изкопаемите горива.

Първата знакова стъпка в процеса на ООН беше изложена в текст, предназначен да отговори на досегашния неуспех да се постигне по-амбициозната и по-безопасна цел на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°C спрямо прединдустриалните нива.

Научният панел по климата Междуправителствена експертна група по климатични промени на ООН (МЕГКП) и Международната агенция по енергетика подчертаха, че никаква нова инфраструктура за изкопаеми горива не е съвместима с тази цел, но въпреки това големите държави и фирми, занимаващи се с добив на въглища, нефт и газ, планират да продължат да увеличават производството си.

Приетото от почти 200 държави решение на COP28 "бележи началото на края на ерата на изкопаемите горива", заяви анализаторът Дейв Джоунс от енергийния тинк-танк Ember пред АФП.

Но текстът съдържа някои съществени пропуски, твърдят анализаторите.

Изкопаеми горива

Ключовият параграф призовава за "отказ от изкопаеми горива в енергийните системи по справедлив, организиран и равноправен начин, като се ускорят действията през това критично десетилетие, за да се постигне нулева нетна консумация до 2050 г. в съответствие с научните данни".

Въпреки че в преговорите на ООН за климата и преди са споменавани изкопаеми горива, в този случай се призовава за постепенно премахване на "неефективните" субсидии.

Справянето с вредите от всички изкопаеми горива, на които се дължат около три четвърти от всички емисии, причинени от човека, е "безпрецедентно в този процес", заяви Дейвид Уаскоу, директор на международната дейност в областта на климата в Института за световни ресурси.

Според наблюдателите друг положителен момент е призивът за ускоряване на процеса "през това десетилетие" - изключително важен срок, като се има предвид, че според МЕГКП емисиите трябва да бъдат намалени почти наполовина до 2030 г., за да се запази целта от 1,5°C.

Специалисти обаче изразиха загриженост, че призивът за отказ от изкопаемите горива се отнася само за енергийния сектор, като не се споменават замърсяващите пластмаси и торове.

Възобновяеми енергийни източници

В текста от Дубай се призовава за: "Утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб и удвояване на средния годишен темп на подобряване на енергийната ефективност в световен мащаб до 2030 г."

В началото на срещата в Дубай повече от 130 държави подписаха доброволно обещание да направят точно това, но според наблюдателите включването в основния текст на решението на COP28 е било от ключово значение.

Тази цел е набрала скорост, не на последно място поради драматичното увеличение на капацитета на възобновяемите енергийни източници през последните години.

Международна агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че световното търсене на нефт, газ и въглища ще достигне своя връх през това десетилетие благодарение на "впечатляващия" растеж на по-чистите енергийни технологии и електрическите автомобили.

През септември Г-20, на която се падат около 80% от световните емисии на парникови газове, направи нов пробив, като подкрепи целта за утрояване на капацитета за възобновяема енергия до края на десетилетието.

"За първи път светът призна мащаба на амбицията, необходима през това десетилетие за изграждане на новата чиста енергийна система: утрояване на възобновяемите енергийни източници и удвояване на подобренията в ефективността", каза Джоунс.

"Заедно те са най-мащабните действия, които могат да осигурят бързо намаляване на изкопаемите горива през това десетилетие", добави той.

Въглища

Първият тласък за постигане на споразумение за спиране на изгарянето на изкопаеми горива беше даден на конференцията за климата в Глазгоу преди две години, където преговарящите откроиха вредата от въглищата.

На тази среща в крайна сметка беше постигнато съгласие за "поетапно спиране" на производството на енергия от въглища без технологии за улавяне на емисиите.

Въглищата са най-замърсяващото изкопаемо гориво, но те са и основна част от много енергийни системи в развиващите се икономики, включително в Индия и Китай.

Преговарящите в Дубай запазиха тази формулировка.