Хуанита Кастро, сестрата на кубинските владетели Фидел и Раул Кастро, която работеше с ЦРУ срещу тяхното комунистическо управление, почина в Маями на 90 години.

Флорида става нейн дом, малко след бягството ѝ от острова преди близо 60 години.

Журналистката Мария Антониета Колинс, която е съавтор на книгата на Хуанита Кастро от 2009 г., "Фидел и Раул, моите братя. Тайната история", написа в Instagram, че тя е починала в понеделник.

„Хуанита Кастро вървеше пред нас по пътя на живота и смъртта, изключителна жена, неуморен борец за каузата на своята Куба, която толкова много обича“, пише Колинс.

Кубинското правителство и медиите не споменаха смъртта й до сряда.

В книгата си Хуанита Кастро, твърда антикомунистка, пише, че е започнала да си сътрудничи с ЦРУ малко след като Съединените щати се провалиха в нахлуването в Залива на прасетата през 1961 г.

Първоначално тя подкрепя усилията на по-големите си братя да свалят диктатора Фулхенсио Батиста като събира пари за закупуване на оръжия, но бързо се разочарова, когато Фидел Кастро става твърд комунист след като поема властта през 1959 г. и изтласква несъгласните с управлението си. 

Когато домът на Хуанита в Куба се превръща в убежище за антикомунисти в началото на 60-те години на миналия век, Фидел предупреждава сестра си да не се забърква с „гусанос“ или червеите, както правителството нарича онези, които се противопоставят на революцията.

В книгата си тя разказва, че съпругата на бразилския посланик в Куба я е убедила да се срещне със служител на ЦРУ по време на пътуване до Мексико Сити през 1961 г. Спомня си, че е казала на агента, че не иска пари и няма да подкрепи каквото и да било насилие срещу братята си или други. ЦРУ я е използвало за контрабанда на съобщения, документи и пари обратно в Куба, скрити в консерви.

Агентите общуват с нея чрез късовълново радио, пускайки валс и песен от операта „Мадам Бътерфлай“ като сигнали, че нейните ръководители имат послание за нея. 

Хуанита остава на острова, докато майка им все още е жива, вярвайки, че това я предпазва от пълния гняв на Фидел. „Братята ми можеха да игнорират това, което направих, или да изглежда, че го игнорират, за да не наранят майка ми, но това не означаваше, че нямам проблеми“, пише тя. 

След смъртта на майка им през 1963 г. „всичко става по-опасно сложно“. Хуанита бяга от Куба на следващата година, след като Раул й помагада получи виза за Мексико. 

Тя никога повече не вижда братята си. „Не мога повече да остана безучастна към това, което се случва в моята страна“, казва тя пред репортери при пристигането си в Мексико. „Братята ми Фидел и Раул го превърнаха в огромен затвор, заобиколен от вода. Хората са приковани на кръста на мъките, наложени от международния комунизъм.”

Тъй като работата й за ЦРУ е била тайна и не е била публично известна, много кубински изгнаници се страхували, че тя е комунистически шпионин, когато пристигнала в САЩ година по-късно.

По-късно тя помага за основаването на подкрепяна от ЦРУ организация с нестопанска цел, която

работи срещу правителството на Кастро. 

В крайна сметка Хуанита се установява и води спокоен живот в Маями, където управлява аптека Little Havana и става уважаван член на кубинско-американската общност. Тя получава американско гражданство през 1984 г. 

„Тя беше сериозна, но винаги мила и уважителна“, каза Луис Сунига Рей, бивш политически затворник в Куба, преди да бъде експулсиран през 1988 г. „Като сестра на кубинските диктатори, тя винаги се е опитвала да запази семейния си произход от намеса в нейните събратя кубинци тук, в Маями. Нейното противопоставяне на Фидел Кастро „показа много храброст. Представете си какво е да предизвикаш могъщия си брат и какво означава това на лично ниво.“

Фидел Кастро управлява Куба до 2008 г., когато прехвърли властта на Раул, който беше негов заместник. След това Раул Кастро прекара десетилетие като лидер на малката островна държава. 

Когато сериозните здравословни проблеми на Фидел през 2006 г. доведоха до улични празненства в Малката Хавана, Хуанита Кастро не се зарадва. Той все още беше неин брат, въпреки че тя се бореше срещу неговото правителство.

„По същия начин, по който хората демонстрират и празнуват, аз показвам тъга. Уважавам позицията на всеки, който се чувства щастлив от здравословните му проблеми, но те също трябва да уважават мен“, каза тя пред Асошиейтед прес. „Това е моето семейство. Това са моите братя. Няма значение. Ние сме разделени по политически причини, идеологически причини, но това е."

Фидел Кастро почина през 2016 г. на 90 години, докато Раул, на 92 години, живее в пенсия. Най-големият брат, Рамон, почина през 2016 г. на 91 години.