Home Insurance Building в Чикаго, Илинойс, Съединени щати, е считан за първия небостъргач в света. Сградата е проектирана от Уилям льо Барон Джени, който се е обучавал за инженер във Франция и е бил водещ архитект в Чикаго. 
Първоначално небостъргачът е построен през 1885 г. с десет етажа и височина 42.1 м, а през 1891 г. са добавени още два етажа, с което завършената му височина достига 54.9 м, пише „Академията на световните рекорди“. С тази височина сградата поставя световен рекорд и е обявена за първия небостъргач в света.
„Най-популярният избор за титлата „първи небостъргач в света“ е сградата Home Insurance Building. Тя е не само по-висока и по-внушителна от всички, които са се появявали в градовете дотогава, но и включва нова технология, която ще се превърне в основна архитектурна концепция за изграждане на високи конструкции, а именно

използването на желязна рамка“,

се казва в изданието „Архитектурни конкурси“.

Първият небостъргач в света е построен в Чикаго

„Сградата на Home Insurance в Чикаго е проектирана от майор Уилям льо Барон Джени, който е инженер по образование и е учил в Еcole Centrale в Париж заедно с Густав Айфел. Затова не е голяма изненада, че архитектурната революция на Home Insurance Building е включването на вътрешна желязна рамка, която напомня на самобитната кула на Айфел в Париж. Въвеждането на желязна рамка (която по-късно ще бъде заменена със стоманена) означава, че небостъргачът ще тежи приблизително една трета от теглото, което щеше да има, ако беше изграден изцяло от камък. Следователно сградата може да бъде проектирана да бъде по-висока, без да се налага да бъде по-дебела, по-тъмна или по-задушна“, коментира изданието. 
„Тази рамка поема тежестта на етажите на сградата и помага да се поддържа и тежестта на външните стени, като се оказва важна стъпка към създаването на истински окачени стени, които стават характерни за по-късните небостъргачи. Конструкцията не е съвършена – част от тежестта все още се поема от зиданите стени, а металната рамка е скрепена с болтове, а не с нитове – но това очевидно е значителен напредък в строителството на високи сгради“, обясняват архитектите.  
Това е и първата висока сграда, която е поддържана отвътре и отвън от

огнеупорна стоманена конструкция,

въпреки че включва и стоманобетон. Смята се, че това е първият небостъргач в света.
„В историята на архитектурата една постройка е лидер на нова ера – сградата на застрахователното дружество Home Insurance. Завършена през 1885 г. на улица „Ласъл“ между улиците „Адамс“ и „Монро“, тя се нарежда сред първите небостъргачи в света.
Чудо на инженерното изкуство и свидетелство за човешката изобретателност, тази емблематична кула завинаги променя силуета на града“, казват от Архитектурния център в Чикаго.
Сградата е разрушена през 1931 г., за да освободи място за друг небостъргач – Field Building (сега известна като LaSalle Bank Building).

Оклахома Сити може да стане дом на най-високия небостъргач в САЩ

Оклахома Сити може да стане дом на най-високия небостъргач в САЩ

Оклахома Сити е една стъпка по-близо до изграждането на най-високия небостъргач в страната, въпреки че градските власти изразиха опасения относно структурата на сградата по време на среща за планиране по-рано тази седмица, съобщи Newsweek. 
Разработчиците се стремят да построят кула с височина 581 метра, наречена The Boardwalk at Bricktown в столицата на Оклахома, което ще даде на града шестата най-висока сграда в света. Комисията по градско планиране на Оклахома препоръча на среща в четвъртък градският съвет да одобри зонирането на сградата, но някои съветници изразиха опасения относно размера и обхвата на кулата - а именно големите LED знаци, които се предлага да бъдат поставени върху комплекса. 
Проектът, ръководен от архитект Скот Матесън, трябва да бъде построен в квартал „Бриктаун“ в центъра на Оклахома Сити и ще включва общо три кули, които обхващат обща площ около 1.5 милиона квадратни метра. 

Оклахома Сити може да стане дом на най-високия небостъргач в САЩ

В момента най-високата сграда в Оклахома Сити е Devon Energy Center, която достига 50 етажа. Според репортаж на The Oklahoman новата сграда е планирана да има 134 етажа.
Архитектите съобщиха пред Комисията по градско планиране по време на срещата в четвъртък, че планират да започнат работа по-късно това лято по първите две кули – Ruby и Emerald – които ще достигнат 23 етажа. Общо те изчисляват, че по-малките кули ще бъдат построени за 24 до 30 месеца. 
Новият комплекс ще бъде дом на търговски, хотелски и жилищни площи, както и паркинг структура на приземния етаж. Най-високата структура, Legends Tower, ще включва луксозни жилища, хотелски стаи и апартаменти на достъпни цени. Има също планове за поставяне на обществена обсерватория и ресторант на върха ѝ. 
Сегашният най-висок небостъргач в Съединените щати е One World Trade Center в Манхатън, който достига 541 метра и също така държи титлата за най-висока сграда в западното полукълбо.