Информатор на ФБР бе задържан е обвинен, че е изфабрикувал многомилионна схема за подкупи, в която са участвали президентът Джо Байдън, синът му Хънтър и украинска енергийна компания - твърдение, което е в основата на разследването за импийчмънт на републиканците в Конгреса, съобщава АП.

През юни 2020 г. Александър Смирнов лъжливо съобщава на ФБР, че ръководители, свързани с украинската енергийна компания "Буризма", са платили на Хънтър и Джо Байдън по 5 млн. долара през 2015 г. или 2016 г., посочват прокурорите в обвинителния акт. Според съдебните документи, Смирнов е обявил пред ФБР, че изпълнителният директор на компанията твърдял, че е наел Хънтър Байдън, за "защита, чрез баща му, от всякакви проблеми".

Прокурорите твърдят, че в действителност Смирнов е имал само рутинни бизнес отношения с компанията през 2017 г. и е отправил обвиненията в подкуп, след като е "изразил негативни пристрастия" към Джо Байдън, докато той е бил кандидат за президент.

Републиканците се позовават на неговите твърдения в продължаващия опит за импийчмънт на Байдън. Хънтър Байдън, който решително отхвърли обвиненията срещу него, трябва да даде показания пред Комисията за надзор на Камарата на представителите по-късно този месец относно обвиненията.

Смирнов беше арестуван в Лас Вегас в четвъртък след завръщане от презокеански полет, съобщиха от Министерството на правосъдието. Срещу него е повдигнато обвинение за даване на неверни показания и създаване на фалшив и фиктивен запис.

В обвинителен документ от 37 страници, публикуван в четвъртък, специалният прокурор Дейвид Вайс, който е ръководи разследването срещу Хънтър Байдън, обвини Смирнов в предоставяне н „фалшива информация“ на ФБР за президента и неговия син през юни 2020 г.

Тази информация е предоставена, след като Байдън е бил утвърден като кандидат за президент на Демократическата партия преди изборите през 2020 г. и след като Смирнов е изразил пристрастие срещу бившия вицепрезидент, съобщиха прокурорите.

Републиканците в Конгреса използваха твърденията на Смирнов през последната година в своето разследване за импийчмънт на президента Байдън.

Когато обяви разследването, тогавашният председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти каза, че „доверен информатор на ФБР е обвинил в подкуп семейство Байдън“.

По-късно републиканците успешно настояха ФБР да публикува бележките си относно твърденията на Смирнов.

По това време висшестоящи републиканци в Конгреса признаха, че обвинението не е потвърдено и няма доказателства, че Джо Байдън е получил някакви плащания от Украйна.

Смирнов първоначално твърдеше, че служители на "Буризма" са казали, че са наели сина на президента Хънтър, за да „ги защити, чрез баща си, от всякакви проблеми“ по време на серия от срещи през 2015 и 2016 г.

По това време Байдън беше вицепрезидент при Барак Обама, а синът му Хънтър беше член на борда на Burisma.

"Буризма" също беше обект на криминално разследване, водено от тогавашния украински главен прокурор.

Смирнов твърди, че компанията е платила по 5 млн. долара на Байдън и неговия син, така че Хънтър „да се погрижи за всички тези проблеми чрез баща си“, имайки предвид правните проблеми на компанията.

Прокурорите заяви, че в действителност Смирнов е разговарял с представители на Burisma едва през 2017 г., след като Байдън вече не е бил вицепрезидент и след като тогавашният украински главен прокурор е бил уволнен през февруари 2016 г.

„С други думи, когато Джо Байдън не е имал възможност да влияе върху политиката на САЩ и когато главният прокурор вече не е на поста“, се казва в обвинителния акт.

Твърди се, че когато е разпитан отново от агенти на ФБР през 2023 г., Смирнов е променил елементи от своята история и е направил нови обвинения, след като твърди, че се е срещал с руски официални лица.

Ако бъде признат за виновен, Смирнов може да получи до 25 години затвор.