Всяка година правителството на САЩ предоставя до 55,000 визи за разнообразие, за да позволи постоянно пребиваване на хора от страни с ниски нива на имиграция в Съединените щати. Тази визова програма е известна като лотария „Зелена карта“. В нея ежегодно участват и стотици българи.  

Но късметът да спечелите Зелена карта не гарантира автоматично получаване на виза за имиграция в САЩ, каза за BG VOICE Карл Аладжов от „Херос БГ“, агенция, която от години помага на българи с подаването на документите за участие в лотарията. 

Той посочи за пример изключените от списъка държави, чиито граждани не могат да получат Зелена карта, дори и да живеят в друга страна, която отговаря на условията. 

За лотарията за 2025 г., която ще бъде отворена за подаване на документи през октомври или в началото на ноември, тези държави са Бангладеш, Бразилия, Канада, Китай, Колумбия, Доминиканска република, Ел Салвадор, Хаити, Хондурас, Индия, Ямайка, Мексико, Нигерия, Пакистан, Филипини, Южна Корея Обединено кралство (с изключение на Северна Ирландия) и зависимите от него територии, Венецуела и Виетнам. 

Това обаче не е единствената причина за отказ за получаване на имигрантска виза, твърдят други експерти.

Неуспешно интервю

След като бъдат избрани, от победителите ще се очаква да се явят на строги визови интервюта в американските посолства в чужбина, за да се определи дали са подходящи да влязат в САЩ. Консулските служители ще се интересуват особено от автентичността на информацията, която са попълнили във визовия формуляр DS 260 и ще ги сравнят с предоставената документация.

По-голямата част от победителите ще бъдат елиминирани на този етап.

Противоречивата информация, както при заявен брачен партньор, с който всъщност само съжителствате, но нямате сключен брак, например, може да доведе до отказ на виза. Сериозното криминално досие също може да ви лиши от възможността да се преместите в САЩ, въпреки че сте спечелили Зелена карта от лотарията. „Важно е и образованието. Лотарията „Зелена карта“ е за образовани хора“, допълва и Аладжов.

Невъзможност за изпълнение на финансовото задължение за обработка на Зелената карта

Печеленето на Зелена карта е началото на процес, който изисква финансова издръжливост. Разходите за лотарията включват такса за виза ($330 на човек), медицинска такса (между 300-400 $), ще се нуждаете от паспорти, а ако ще се местите със семейството си, и от самолетни билети. Ще платите и такса за действителната зелена карта (около $200 на човек).

В случай че нямате домакин в САЩ, ще трябва да намерите квартира и това също не е евтино.

Регистрационен номер

Победителите от лотарията получават номер, който дава груба представа кога дадено лице може да бъде поканено на интервю за виза. Колкото по-високо е числото, толкова по-малък е шансът да бъдете извикани за интервю и следователно да имигрирате в САЩ. Ако номерът, който получите, е 100,000 например, вероятността да бъдете поканени за интервюто е минимален в сравнение с някой с номер 5,000. 

За да си гарантирате възможно най-успешно участие, важно е да познавате добре регламента, съветват експертите. Неголеми промени в условията за кандидатстване и участие се правят на всеки 2–3 години, уточнява Карл Аладжов. По думите му обаче, засега не ясно дали ще има нещо ново при отваряне на регистрацията за участие в лотарията тази есен.

Индийци ще чакат повече от един живот за работна виза за САЩ

Освен забавянето при инвеститорите, дълголетно чакане има и при кандидатстващите за работна виза. Броят на имигрантите, които чакат разрешение за работа в САЩ, достигна нов рекорд от 1,8 милиона тази година.

Това са най-често хора, които са били спонсорирани от американски работодатели или инвеститори, но са останали на дългата опашка поради ниските годишни лимити за зелени карти за тези категории. Огромният списък с кандидат-имигранти също така се дължи на ограниченията, въведени от отделните щати, които не позволяват на която и да е страна да получи повече от 7 процента от зелените карти. 

Повече от половината забавяне е в категорията EB-2 за висококвалифицирани служители, които са наети от американски фирми. Други 19% са в категория EB-3 за хора, завършили поне бакалавърска степен. Категорията EB 4 за специални имигранти е около 13%. Други 6% са за инвеститори от EB 5. Останалите 3% са работници EB–3O, за които не е необходимо специфично образование. 

Най-много, около 63 процента от всички 1,8 милиона забавени дела са на хора от Индия (1,1 милиона). Други 14% са на граждани на Китай (близо 250,000).

Страните от „Северния триъгълник“ Ел Салвадор, Хондурас и Гватемала представляват близо 10% (основно в категорията EB–4). 

За новите кандидати от Индия изоставането за категориите EB 2 и EB 3 на практика е смъртна присъда: 134 години. Тъй като в момента хората от тази страна са половината от всички нови кандидати, спонсорирани от работодатели, това означава, че около половината от всички новоспонсорирани имигранти никога няма да получат своите зелени карти.

Китайците в тези категории ще трябва да чакат 17 години. Времето за изчакване за жителите на Салвадор, Хондурас и Гватемала в категория EB 4 също е много дълго.

Златна виза за живот в САЩ

САЩ са сред малкото останали държави, които все още предлагат „златни визи“ или гражданство чрез инвестиция, отбелязва Euronews Travel.

Програмата за имигрантски инвеститор или виза EB-5 е американската версия на тази схема. Тя изисква инвестиция от минимум 800,000 долара в одобрено търговско предприятие в САЩ. Освен това бизнесът трябва да създаде или запази поне 10 работни места.

За проекти извън целевите области на заетост минималната инвестиция нараства до 1,050,000 долара.

Инвеститорът трябва да участва в бизнеса като мениджър.

Ако молбата ви бъде одобрена след подаване на доказателства за вашата инвестиция, можете да започнете да кандидатствате за зелена карта. При успех, ще получите правото да живеете, работите, учите и да се пенсионирате в САЩ.

Членовете на семейството ви на издръжка – съпруг/съпруга и несемейни деца под 21 години – също ще имат право на условна зелена карта.

След пет години живот в САЩ можете да кандидатствате и за гражданство.
САЩ издават само 10,000 визи EB-5 годишно, включително тези, дадени на членове на семействата на инвеститори. От миналата година 20 на сто от тези визи са заделени за проекти в селски райони. Те са насочени към райони с по-малко от 20,000 жители или с високи нива на безработица.

На всяка страна се разпределят максимум 7 процента от всички визи EB-5 всяка година.

Визата EB-5 е най-популярната сред хората от Китай. През 2022 г. над 6,000 златни визи за САЩ са издадени на китайски граждани. Поради популярността на схемата и ограничителната квота, китайските инвеститори в момента са изправени пред десетилетно чакане за своите зелени карти. Следваща е Индия с 1,381 визи EB-5 през 2022 г., следвана от Виетнам (815), Южна Корея и Бразилия (по 336).

Канада ще приветства близо половин милион имигранти през 2024 г.

Канада ще се стреми да приеме 485,000 нови имигранти през 2024 г. Това става ясно от нов план за стимулиране на имиграцията. Допълнително до 500,000 нови имигранти ще бъдат приети и през 2025 г. Канада счупи имиграционния си рекорд за всички времена, като прие над 405,000 чужденци през 2021 г. и се стреми да посрещне близо 465,000 тази година. 

По-голямата част от новите постоянни жители имигрират чрез

програми за икономическо развитие 

Най-големият дял от икономическите имигранти (62%) идват чрез федерални програми за висококвалифицирани работници. Много кандидатстват чрез точкова система, която дава предимство на по-млади кандидати с предложения за работа и високо ниво на образование, опит и владеене на език (т.е. английски и френски). Вторият начин за икономическа имиграция е Програмата за номинирани в провинцията, която представлява повече от 21 процента от икономическия прием през 2021 г. Чрез този процес – както и чрез подобни, специфични за Квебек програми – хората кандидатстват в отделни провинции, които избират кандидати, задоволяващи икономическите нужди на тези провинции. 

След икономическите програми, семейното спонсорство (20%) е втората по големина класа кандидатстващи за постоянно пребиваване. Съгласно имиграционни програми те се спонсорират за постоянно пребиваване от съпруг, партньор, деца или друг член на семейството. Канада признава еднополовите двойки за тази имиграционна категория, дори ако не са законно женени, въпреки че партньорите трябва да предоставят доказателство за дългогодишна връзка.
15 на сто от новодошлите в страната пристигат като защитени лица и бежанци, а 3% – по хуманитарни или други причини.

През последния половин век Канада си изгради добра репутация за посрещане на имигранти и оценяване на мултикултурализма. Хората, родени в чужбина, вече съставляват около една четвърт от населението – най-големият дял от над 150 години. Имигрантите помагат на страната 

да се освежи с нова работна сила 

Канада има едно от най-застаряващите населения в света. Приблизително девет милиона души, или почти една четвърт от работещите ще достигнат пенсионна възраст до 2030 г. А страната вече изпитва недостиг на работна ръка, изострен както от недостига на квалифицирани работници, така и от ниската раждаемост от средно 1,4 деца на жена в детеродна възраст, една от най-ниските в света. 
Най-големият дял от новите постоянни жители на Канада идва от Индия, следван от Китай, Филипините и Нигерия.

Онтарио отдавна е водещата дестинация за имигранти. Между 2016 г. и 2021 г. провинцията прие 45 процента от всички нови постоянни жители, мнозинството от които се заселиха в и около Торонто, най-големия град в Канада.