Говорителката на Държавния департамент на САЩ на арабски език подаде оставка заради несъгласието си с политиката на Вашингтон по отношение на войната в Газа, предаде Ройтерс.  Това е третата оставка в американското дипломатическо ведомство във връзка с този въпрос, отбелязва агенция.

Хала Рхарит е била и заместник-директор на Регионалния медиен център в Дубай и преди близо две десетилетия е започнала работа в Държавния департамент като сътрудник по политическите въпроси и правата на човека, става ясно от уебсайта на институцията.

"След 18 години отлична служба подадох оставка през април 2024 г., противопоставяйки се на политиката на САЩ в Газа", написа тя в социалната мрежа LinkedIn.

Говорител на Държавния департамент коментира в отговор на журналистически въпрос относно оставката на Рхарит, че съществуват канали, по които служителите на ведомството могат да споделят мнения, в случай че не са съгласни с дадени правителствени политики. 

През март Анел Шелайн от Бюрото по правата на човека на Държавния департамент обяви оставката си, като подобен случай имаше и през октомври, когато от поста си се оттегли дългогодишният служител в Бюрото по военно-политически въпроси Джош Пол. Тарик Хабаш, американец от палестински произход, който заемаше висок пост в министерството на образованието на САЩ, подаде оставка през януари, припомня Ройтерс. 

Правителството на президента Джо Байдън е подлагано на все повече критики от международната общност и от правозащитни организации заради подкрепата си за Израел в продължаващата офанзива в Ивицата Газа, при която бяха убити десетки хиляди палестинци и в региона избухна хуманитарна криза, пише БТА. 

Признаци за несъгласие има и администрацията Байдън. През ноември над 1000 служители на Американската агенция за международно развитие (USAID) към Държавния департамент подписаха отворено писмо, в което призоваха за незабавно спиране на огъня. По вътрешния "канал за несъгласие" на Държавния департамент също бяха подадени възражения срещу политиката на Вашингтон.

Войната в Ивицата Газа предизвика напрегнати обществени дискусии и антивоенни демонстрации из САЩ, които са най-важният съюзник на Израел. 

Палестинската ислямистка групировка "Хамас" нападна Израел на 7 октомври, като според израелски данни тогава бяха убити 1200 души. Според здравното министерство на Газа, което е под контрола на "Хамас", при последвалата израелска офанзива в управлявания от "Хамас" анклав израелската армия е убила над 34 000 души.