Съединените щати работят за въвеждането на мащабни имиграционни реформи през новата година. Още преди една година Службите за гражданство и имиграция на САЩ (USCIS) поискаха увеличаване на таксите за имиграция за почти всяка категория визи. През последните шест години държавните такси за подаване на документи за имиграция в САЩ останаха непроменени, въпреки че Службите за гражданство и имиграция се финансират главно от тях. Освен това USCIS по закон е длъжна да преразглежда своята структура на плащанията за имиграция на всеки две години, но сумите не са актуализирани от 2016 г.

С оглед на това още през първата седмица на 2023 г. администрацията на президента Джо Байдън предложи увеличение на плащаните суми за подаване на имиграционни документи. 

Като цяло се очаква запазване на ниските разходи за имигранти с малки доходи, както и за кандидати за натурализация, но ще се увеличат таксите за почти всички семейни и свързани с работа заявления.

Въпреки намаляването на бариерите за кандидатите с ниски доходи и новите граждани, коригирането на разходите за кандидатстване за статут (Зелена карта) би скочило двойно от сегашните $1,760 до $3,500. USCIS също така ще започне да таксува незадължителните формуляри за разрешителни за работа и пътуване, които позволяват на кандидатите да работят и пътуват, докато молбите им за Зелена карта са в процес на разглеждане и отдавна са безплатни за подаване.

Работните визи също ще бъдат значително засегнати,

ако бъдат приложени новите такси. Така сумата за електронна регистрация за работна виза H-1B вече ще струва $215 вместо сегашните $10 (скок от 2050%).

Таксите за кандидатстване за H-1B също ще се повиши със 70%, ако предложението влезе в сила, което може да повлияе на способността на работодателите в САЩ да спонсорират чуждестранни работници в бъдеще поради високите разходи.


Предвижда се и такса за програма за убежище от $600, която трябва да бъде платена от работодатели, които подадат формуляр I-129 (петиция за работник неимигрант) или формуляр I-140 (петиция за чуждестранен работник имигрант).
USCIS твърди, че предложените такси ще покрият оперативните разходи на агенцията и ще предотвратят бъдещи натрупвания на заявления, но защитниците на имиграцията и спонсориращите работодатели се обявиха против предложените увеличения. По време на периода за обществено обсъждане, обявено от USCIS през 2023 г. над 6000 души и организации изразиха притесненията си относно тези промени.

Какво следва?

Експертите смятат, че новите такси може да влязат в сила най-скоро след няколко месеца. След като бъдат финализирани, увеличенията вероятно ще окажат значително въздействие върху семейните и бизнес имиграционни системи. 

След март 2024 г. се очаква и процесът на подбор за виза H-1B да бъде променен, след като Службите за гражданство и имиграция на САЩ обявиха промени в политиката си на 23 октомври 2023 г. Тогава USCIS заявиха, че регистрациите за 2024 г. са се увеличили до голяма степен поради многобройни регистрации от едно и също лице. Това се случва, тъй като съгласно настоящата политика се използва подбор чрез лотария, ако подадените заявления за работна виза от компаниите надвишат годишния лимит от 85,000. 

Поради големия обем на тези регистрации USCIS отхвърли над 75% от подадените документи за H-1B за финансовата 2024 г. След промените системата вече ще използва паспортната информация, за да идентифицира кандидатите и да се премахнат дублиращите се записи.


„Съгласно предложената актуализация на процеса на случаен подбор, регистрантите ще продължат да подават регистрации от името на бенефициентите, а бенефициентите ще продължат да могат да подават повече от една регистрация от тяхно име“, обясни USCIS. „Изборът обаче ще се основава на всеки уникален кандидат, идентифициран в регистрационния пул, а не на всяка регистрация. Така всеки човек ще бъде въведен в процеса на подбор веднъж, независимо колко регистрации са били подадени от негово име.“

Много експерти се противопоставиха и на правилото на правителството на Байдън, според което, за да се квалифицира кандидат като специалист по професия, позицията трябва да изисква „бакалавърска степен в САЩ или по-висока степен, пряко свързана със специфичната специалност или неин еквивалент“. Адвокатите предупредиха, че формулировката ще спре много талантливи професионалисти, родени в чужбина, да работят в Америка.

Друга разпоредба озбозначава, например, специалността „Бизнес администрация“ като „обща степен“, която не е достатъчна, за да квалифицира някого да практикува тази професия „без допълнителна специализация“. Отново критиците смятат, че това може да обезсърчи чуждестранните лица с магистърска степен по бизнес администрация да искат да работят в Съединените щати.

Дългоочакваната пилотна програма най-вече от индийци и канадски граждани за подновяване на визи H-1B също ще влезе в сила на 29 януари 2024 г. Оказва се, че само 20,000 притежатели на такива разрешителни обаче ще отговарят на условията за програмата и тя няма да включва лицата на издръжка на професионалисти с H-1B виза.

Министерството на вътрешните работи отбеляза, че ще публикува и предложение за правило относно имиграцията, базирана на заетост, през август 2024 г. 

„Предложеното правило, ако бъде финализирано, ще модернизира остарелите разпоредби за лица с изключителни способности и изключителни професори и изследователи; ще изясни изискванията за доказателства за класификации и за лекари с национална и международна известност, наред с други промени“, отбелязват властите.